Czasami klienci pytają nas o możliwość stworzenia strony w oparciu o szablon, który został już zakupiony lub podoba się wizualnie i klient chciałby stronę taką jak wskazany szablon. Czy warto zamawiać strony w oparciu o gotowe rozwiązanie? Jakie problemy mogą pojawić się podczas użytkowania stron, które nie zostały wykonane na potrzeby konkretnego zlecenia?

 

Aktualizacja

Ważną funkcją stron, które powstały na podstawie otwartego oprogramowania typu „open source” jest możliwość aktualizacji. Strony szablonowe często nie posiadają możliwości aktualizacji, a jeśli taka możliwość się pojawia, może spowodować nieprawidłowe działanie strony. Wynika to z tego, że dany szablon nie jest unowocześniany i rozbudowywany przez autora lub autor robi to bardzo rzadko. Często pojawiają się też problemy z modyfikacją szablonu. Każdy szablon jest gotowym rozwiązaniem i autorzy nie przewidują modyfikacji swojej pracy przez osoby trzecie. Zmiany w kodzie mogą spowodować pojawienie się błędów w mechanizmach, które do momentu modyfikacji działały dobrze. Niektóre elementy, celowo lub nie, napisane są na „sztywno” i nie można ich zmodyfikować. Jedynym rozwiązaniem jest napisanie takiego mechanizmu na nowo.

 

 

Jakość kodu

Strony szablonowe zawierają też różnego rodzaju błędy, przez co taka witryna może wolno się ładować, a to przekłada się na komfort użytkowania przez właściciela i odwiedzających. Zarządzanie taką stroną jest problematyczne, ponieważ szablon nie jest dostosowany do konkretnej realizacji i zawiera nadmierną ilość niepotrzebnego kodu.

 

 

Wdrożenie

Innym problemem pojawiającym się podczas użytkowania szablonowego motywu jest problem z gwarancją. W momencie wykrycia błędów trzeba poczekać do następnej aktualizacji. Gwarancja szybkiego usunięcia błędów pojawia się tylko w przypadku profesjonalnie przygotowanego projektu pod zamówienie. Wdrożenie konkretnego szablonu rodzi też problemy z czasem. Wystąpienie błędów, naprawa, modyfikacja szablonu i administrowanie mogą być bardziej czasochłonne niż stworzenie nowego projektu i poruszanie się w nim.

Jeśli mimo to chcesz stronę opartą na zakupionym szablonie, lepiej zastanów się, czy nie warto zlecić wykonanie witryny od podstaw, wykorzystując wizualną część szablonu jako inspirację dla nowej witryny.