Dla wielu jednym z głównych kryteriów podczas dokonywania wyboru wykonawcy strony internetowej jest cena realizacji. Często w mailach otrzymujemy zapytanie o cenę wykonania strony bez konkretnych informacji czego strona ma dotyczyć i jak ma wyglądać. Postanowiliśmy wyjaśnić jak wygląda kwestia wyceny i od jakich czynników zależy koszt wykonania strony internetowej.

 

Budżet zlecenia

Strony internetowe nie mają jednakowej wartości, ponieważ cena jest uzależniona od ilości podstron, zróżnicowania mechanizmów, ilości elementów na stronie i zastosowanych technologii. Zleceniodawcy nie powinni kierować się ceną i czasem realizacji. Każda firma wykona stronę w inny sposób, lepszy lub gorszy za mniejsze lub większe pieniądze. Najlepiej w takiej sytuacji zaproponować konkretny budżet i zapytać, co można otrzymać przy takim budżecie. Wykonawca będzie wiedział jaki sposób realizacji może zaoferować i w jakim czasie będzie mógł wykonać zlecenie. Dzięki temu zleceniodawca nie będzie rozczarowany efektem i brakiem terminowości, ponieważ realizacja nie będzie się opierać o możliwie niską cenę. Zaniżanie ceny w przypadku tworzenia witryny www będzie miało odzwierciedlenie w postaci jakości.

 

 

System CMS

Popularne ostatnio strony z systemem CMS, który umożliwia samodzielną modyfikację treści na stronie, pozwala również na samodzielne dodawanie kolejnych podstron o zbliżonym do siebie wyglądzie. Koszt wykonania strony www z takim systemem, opartą o oprogramowanie typu open source (np. WordPress, Joomla, Drupal), to koszt 1000-2000 zł netto. Strona taka może zawierać kilka podstron i moduł bloga. Jeśli dodatkowo strona będzie bardziej rozbudowana i zoptymalizowana pod kątem wyświetlania w przeglądarkach oraz będzie zabezpieczona przed atakami i wirusami, to koszt może wynosić 3000-3500 zł netto.

Czas wykonania strony internetowej wynosi od 10-30 dni, ponieważ tyle czasu potrzebne jest do przygotowania unikalnego projektu graficznego strony, dopasowanego do danej branży oraz przeniesienia projektu na kod strony.

Kreator stron

W sieci istnieje wiele kreatorów stron, które umożliwiają stworzenie własnej strony, ale takie rozwiązania też nie są dobre. Strony stworzone w kreatorach mają kiepskiej jakości uniwersalny kod, który nie jest dobrze oceniany przez boty znanych przeglądarek, a dodatkowo należy opłacać miesięczny abonament za stronę. Takie strony nie będą na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania i nie będą własnością użytkownika.

 

 

Podsumowując, aby strona byłą wykonana dobrze, budowę strony należy zlecić komuś, kto ma doświadczenie w tworzeniu stron, a jeśli strona ma zwrócić poniesione koszty inwestycji i przynosić zysk, to najlepiej ustalić ze zleceniobiorcą jaki ma być cel stworzenia strony i czego zleceniobiorca oczekuje od nowopowstałej witryny. Najważniejsze jest to, aby strona spełniała swoje zadanie i była atrakcyjną wizytówką firmy.